AstroInfo - Astronomické úkazy


Autor: Mgr. Lenka Soumarová
Časové okamžiky jsou uváděny ve středoevropském čase (SEČ), a to i v době platnosti letního času (SELČ).

Aktuální měsíc Září 2022

 Srpen patřil Saturnu, září bude planetou Jupiteru. Jeho opozice se Sluncem nastává 26. 9. ve 21 hodin. V nejmenší vzdálenosti od Země (3,953 au) se ocitne téhož dne o 18 hodin dříve, tedy ve 3 hodiny. V té době bude na obloze po celou noc a také dosahuje maximální jasnosti, a to -2,9 mag. Saturn po opozici spatříme po většinu noci kromě rána, Mars po většinu noci kromě večera. Venuše bude ráno nad východem v první polovině měsíce.

Dne 7. 9. ve 21 hodin dojde ke konjunkci Marsu s Aldebaranem (Mars 4,28° severně) Obě tělesa poblíž spatříme na obloze před i po konjunkci.

Ve středu 14. 9. ve 23 hodin nastane konjunkce Měsíce s Uranem (Uran 0,04° severně). Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu.

Podzimní rovnodennost nastává 23. 9. ve 2 hodiny 4 minuty.


Další měsíce

Prosinec 2022

Závěr roku si pro nás přichystal dozajista pěknou podívanou. Na večerní obloze spatříme všechny planety viditelné pouhým okem. V pondělí 5. 12. v 18 hodin bude Měsíc v těsné konjunkci s Uranem. Zákryt Měsícem bude pozorovatelný nad naším obzorem v noci v celém svém průběhu. V okamžik opozice Marsu se Sluncem nastane také jeho těsná konjunkce s Marsem. Zákryt Marsu Měsícem v úplňku (vstup i výstup) se odehraje nad naším obzorem v noci. Pozorování meteorického roje Geminidy, jehož maximum má nastat 14. 12. ve 14 hodin, bude rušit Měsíc v první čtvrti. Zimní slunovrat nastává 21. 12. ve 22 hodin 48 minut.

více...

Listopad 2022

 V listopadu budou planety pozorovatelné na obloze večerní. Po většinu noci kromě rána spatříme na obloze Jupiter a večer vysoko nad jihem a jihozápadem září Saturn. Dne 8. 11. dojde k úplnému zatmění Měsíce, které je ale u nás zcela nepozorovatelné.

více...

Říjen 2022

 Říjnové večerní obloze budou kralovat obři – Jupiter a Saturn. Jupiter je viditelný téměř po celou noc kromě jitra, Saturn v první polovině noci. Mars spatříme po většinu noci kromě večera. Pro planetu Merkur nastávají podmínky nejlepší viditelnosti na ranní obloze, a to při maximální západní elongaci (18°) dne 8. 10. ve 22 hodin. Pozorovatelný bude zhruba do 22.10. V úterý 25. 10. nastává částečné zatmění Slunce, které bude od nás pozorovatelné v celém svém průběhu. Velikost zatmění (v jednotkách slunečního průměru) v maximální fázi bude 0,42. V neděli 30. 10. končí platnost středoevropského letního času (SELČ). V tento den si ve 3 hodiny SELČ vrátíme hodinky zpět na 2 hodiny SEČ.

více...

Září 2022

 Srpen patřil Saturnu, září bude planetou Jupiteru. Saturn po opozici spatříme po většinu noci kromě rána, Mars po většinu noci kromě večera. Venuše bude ráno nad východem v první polovině měsíce. Podzimní rovnodennost nastává 23. 9. ve 2 hodiny 4 minuty.

více...

Přihlaste se k odběru novinek a astronomických předpovědí

Odběr je zdarma.

* povinné údaje

Prohlédněte si naše Astroinfo emaily.