Aktuality
Připomenuli jsme si 200 let od pádu meteoritu Žebrák v Národním muzeu v Praze
Dne 14. října roku 1824 v časných ranních hodinách dopadl u města Žebrák meteorit. Přesně po 200 letech jsme si tuto událost připomenuli přímo u největšího kusu, který je uložen jako vůbec první meteorit ve sbírce Národního muzea v Praze.
Novou knihu Příběhy z hvězdárny už lze objednat na Radiotéce!
Novou pohádkovou knihu Příběhy z hvězdárny Vládi Slezáka můžete mít doma už zítra... Právě nyní byla zařazena také do eshopu Radiotéka.
Česká republika má novou planetku, jmenuje se po královském komorním městě Žebrák
Na dráze mezi Marsem a Jupiterem obíhá planetka, kterou objevili čeští astronomové Petr Pravec a Lenka Kotková (Šarounová). Planetku s katalogovým číslem 131181 navrhl Jan Florian z Hvězdárny Žebrák (ta je kolektivním členem České astronomické společnosti) jejím objevitelům pojmenovat podle města Žebrák. Právě letos si připomíná 625. výročí povýšení na královské komorní město Václavem IV. Tento návrh byl Pracovní skupinou pro nomenklaturu malých těles při Mezinárodní astronomické unii přijat a nové jméno planetky "131181 Žebrák" bylo právě v Minor Planet Circulars zveřejněno, čímž se stalo oficiálním.
Rozšiřujeme prostory pro veřejnost a chystáme se na léto na Hvězdárně Žebrák
Větší prostory pro veřejnost už brzy nabídne malá Hvězdárna Žebrák na kopci nad městem poblíž hradů Točník a Žebrák. A chystá se na léto.
Hvězdárna Žebrák nezahálí
I když musela být Hvězdárna Žebrák podle nařízení vlády uzavřená, nezahálí.
V záři hvězd - videoseriál o všem aktuálním v astronomii a kosmonautice
Pravidelně vždy v neděli 9 hodin pro vás chystáme náš nový videoseriál V záři hvězd. Průvodkyní je Kristínka Slezáková.
Provoz na Hvězdárně Žebrák je pro veřejnost přerušen, nejbližší akce zrušeny
Provoz na Hvězdárně Žebrák je pro veřejnost přerušen, nejbližší akce zrušeny V souvislosti s nařízením vlády a po konzultaci s městem, coby majitelem Hvězdárny Žebrák, je program na Hvězdárně Žebrák pro veřejnost přerušen do odvolání. Vzhledem k uzavření Kulturního klubu pro veřejnost je rovněž zrušena přednáška dr. Jiřího Grygara Pohledy do nebe 19. března. Nekoná se ani akce Hvězdárna dětem v obci Nupaky 15. března. Náhradní termíny budou oznámeny. Děkujeme za pochopení.
Program Hvězdárny Žebrák 2020 ve znamení kosmonautů i dr. Jiřího Grygara
Pro návštěvníky Hvězdárny Žebrák jsme připravili nový atraktivní program pro rok 2020. Těšit se můžete na setkání kosmonautů v Žebráku, přednášku RNDr. Jiřího Grygara, CSc. nebo také na velký dětský program s jednou z největších světových science show a mobilním planetáriem...
Pohádky z hvězd můžete pořídit ve všech knihkupectvích!
Pohádky z hvězd dostaly 11. února knižní podobu. Vydalo je nakladatelství CPress. Najdete zde řadu pohádek a příběhů, které můžete slýchat v audiopodobě od známých interpretů anebo dokonce ve videopodobě při pořadech Hvězdárny Žebrák.
Program Hvězdárny Žebrák v roce 2019
Co čeká návštěvníky v roce 2019? Řada oblíbených pravidelných pořadů i řada novinek. Největší akce pro děti "Dětská hvězdárna" proběhne za účasti skvělých účinkujících i robota Matyldy a těšit se můžete i na řadu překvapení. Oslavíme 65 let Hvězdárny Žebrák mimořádnou akcí u hvězdárny a v průběhu roku nás navštíví i mnoho vzácných hostů, připomeneme si 50 let od vstupu prvního člověka na Měsíc, ukážeme plno vzácných úkazů na noční obloze. A nejen to. Podívejte se na náš program.
Program Hvězdárny Žebrák v roce 2018
Chcete si naplánovat termíny výletů? A chtěli byste vyrazit i na Hvězdárnu Žebrák? Tady je plán akcí v roce 2018. Nově se můžete těšit od dubna na tzv. Měsíční noc! Speciální program s pozorováním Měsíce a dalšími překvapeními odtajníme už brzy.
Hvězdárna Žebrák připravila unikátní hudební projekt
Máme radost. Začátkem září vydala Hvězdárna Žebrák nové album s relaxační hudbou Miloše Rábla pod názven Nebeské snění."
Hvězdárna Žebrák představila první sluneční hodiny
Na Hvězdárně Žebrák byly u příležitosti Noci vědců 30. září instalovány nové sluneční hodiny. Pro hvězdárnu je zaměřil a připravil pan Jaromír Ciesla ze severní Moravy. Jsou tak prvními hodinami na jižní straně budovy, postupně je doplní další dvoje sluneční hodiny na budově a jedny na zemi, kde čas při svitu Slunce bude ukazovat stín samotných návštěvníků.
Hvězdárna Žebrák láká na nové pořady a těší se zájmu veřejnosti
Noc vědců, grilování, kino, lampionový průvod, drakiáda a další. Na to vše zve Hvězdárna Žebrák ve druhém pololetí. A jaké bylo to první?
Máme za sebou úspěšný rok 2015, v prvním pololetí 2016 nás navštíví krteček astronaut a chystáme i další překvapení!
Rok jedenáctý stávajících provozovatelů Hvězdárny Žebrák byl ve znamení až neuvěřitelně rostoucího zájmu veřejnosti o realizovanou činnost.
Hvězdárna Žebrák připravila na druhé pololetí opět řadu programových novinek!
První polovina roku 2015 se na Hvězdárně Žebrák vydařila mimořádně. Díky městu Žebrák máme novou fasádu! Navštívily nás neuvěřitelné tisíce návštěvníků, a to mj. při příležitosti březnového zatmění Slunce, Žebráckého vandru nebo Dne otevřených dveří při 15. ročníku spanilé jízdy mopedistů. Mimořádného zájmu se ale také dočkaly astronomické dílničky a workshop ve velkém sále Kulturního klubu, promítání noční oblohy spojené s prohlídkou hradu Točník i přednáška Hvězdy jako hvězdy a povídání a výstava o světelném znečištění. A bylo toho samozřejmě mnohem víc. Necelý rok od spuštění monitorování bolidů v projektu Bolidozor jsme se stali jednoznačně nejúspěšnější stanicí v počtu detekcí. Na kontě máme více než 400 000 záznamů a stanice byla modernizována. Účastnili jsme se řady konferencí, vyjížděli jsme za dětmi do škol, začali jsme být velmi aktivní na webu i sociálních sítích a stali jsme se rovněž staronovými členy Asociace hvězdáren a planetárií. Všem návštěvníkům, ale i městu Žebrák samozřejmě děkujeme za dosavadní mimořádnou přízeň.
V druhém pololetí 2015 připravujeme opět řadu novinek a akcí pro veřejnost a i nadále máme v plánu vylepšovat Hvězdárnu Žebrák i povědomí o ní. Těšit se můžete na naprosto úžasný audiovizuální cestopis astronoma Petra Horálka, letní kino s grilováním, výjezdní astronomický program v Plzni a případně i na tábory, pozorování Perseid, Noc vědců, drakiádu, další unikátní výstavu a mnohé další. Věříme, že i v druhé polovině roku si uděláte čas a naši malou hvězdárnu velkou duchem navštívíte. Rádi vám pak věnujeme i malou pozornost!
Podrobný program už nyní najdete v novém zpravodaji Hvězdárny Astronomie dnes 2 / 2015 nebo na www.hvezdarnazebrak.cz a na Facebooku.
Hvězdárna Žebrák vstupuje se smělými plány do roku 2015
Rok 2014 byl pro Hvězdárnu Žebrák rokem oslav. Nastalo 190 let od páru meteoritu do okolí hvězdárny a slavilo se i 60 let od založení. Vznikla ale i studie případného budoucího vzhledu hvězdárny a vlastně i přírodovědného centra se zaměřením na astronomii. "Řada lidí se nás ptá, jak postupují přípravy realizace centra, říká Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák. "Odpověď je jednoduchá, základní dokumentace je připravená, nyní se dojednává speciální smlouva s městem Žebrák, aby bylo možné společně žádat o dotace. Věříme, že v tomto směru letos velmi pokročíme a budeme schopni říci i přesnější data," dodává Vladislav Slezák.
Hvězdárna se v loňském roce připojila i do sítě Bolidozor rádiového pozorování bolidů a tradičně připravuje řadu návštěvnicky úspěšných akcí pro veřejnost, jako je Noc vědců anebo pořady pro děti. Chystá se i v tomto ohledu něco nového? "Jednoznačně," doplňuje V. Slezák." Jednak jsme pro rok 2015 připravili nový pořad Hvězdy jako hvězdy, se kterým objedeme naše okolí. Jedná se o netradiční povídání o největších zajímavostech astronomie ve spojitosti s písničkami o hvězdách od předních českých interpretů. Přiblížíme tak Kometu Leony Machálkové, Částečné zatmění srdce / Slunce 20. března viditelné z území České republiky a další astronomické perličky v písních Lucie Bílé, Petra Muka, Petra Spáleného nebo Petra Rezka, Nedvědů a řady dalších. Premiéru chystáme do Olešné na 6. března. A za druhé se ještě více chceme věnovat dětem a proto jsme pro ně připravili netradiční dětské dílničky s astronomickou tematikou. Budeme si pouštět pohádky, malovat, vytřihávat, sestavovat souhvězdí z hvězdiček, rozdávat řadu atraktivních cen, prostě děti za doprovodu svých rodičů zažijí báječné nedělní odpoledne v Kulturním klubu Žebrák 12. dubna od 14 hodin," uzavřel bohatou nabídku V. Slezák.
Nutno podotknout, že rezervace na tento pořad už nyní můžete volat na telefonní číslo 602 530 515.
Hvězdárna Žebrák vstoupí do nové éry!
Rok 2014 byl pro Hvězdárnu Žebrák velmi významný. Slavilo se tu hned několik výročí. 190 let od pádu meteoritu, 60 let od jejího vzniku i 10 let od zahájení činnosti Sdružení Hvězdárna Žebrák. A také rok 14 byl mimořádně přínosný. Nejen, že hvězdárna dostala díky městu Žebrák novou fasádu, z odborného hlediska vstoupila i do projektu rádiového pozorování denních bolidů s odkazem na událost v roce 1824, pro tento účel vznikl i nový audiopořad s Petrem Rezkem, a ještě byl připraven projekt přístavby přírodovědného centra. A vzhledem k tomu, že se projekt i nadále rozvíjí, je skutečně reálné, že by hvězdárna v nejbližších letech mohla získat nový přednáškový sál, robotický dalekohled v přistavěné pozorovatelně i možnost zvát do svých prostor školy či větší skupiny návštěvníků. To se ostatně děje už i v současnosti. Při oslavách výročí Hvězdárny nebo na Noc vědců přišlo tolik návštěvníků, že musel probíhat program venku ve stanech okolo hvězdárny, dětská představení jsou většinou vyprodaná, a když přijede autobus například studentů univerzity třetího věku Západočeské univerzity z Chebu, jako se to stalo v listopadu, je třeba využít prostory Kulturního klubu. Pořady pro žáky se pak realizují přímo na základních školách, přičemž v uplynulé době přesně takový program proběhl i v Základní škole Žebrák. Cílem Hvězdárny Žebrák v roce 2015 tak bude nejen práce na projektu přístavby, ale chystáme i dětské dílničky s astronomickou tematikou pro celé rodiny a jsme i před vstupem do Asociace Hvězdáren a planetárií České republiky coby kolektivní člen České astronomické společnosti při Akademii věd. A jsme rádi, že zájem o astronomii ze Žebráku je mimořádný mezi místními i přespolními. Motto roku 2015 je prostě a jednoduše: "pokračujeme..."
Jak to bylo s hvězdou betlémskou?
Svátky vánoční lidé odpradávna spojují s betlémem, narozením Ježíše Krista a také s betlémskou hvězdou svítící v onom období i ve dne nad východním obzorem. Protože jsem připravil i přednášku k tomuto tématu, jen ve stručnosti bych rád čtenáře seznámil s omyly a záhadami, které hvězdu Ježíšovu obklopují.
Pomineme-li stejně jako naši předkové, teorii pádů meteorů či bolidů, naskýtají se nám pouze dvě výrazné možnosti charakterizovat tento mimořádná astronomický úkaz. Jednalo se zřejmě o kometu nebo novou hvězdu nazývanou odborně nova. Poslední jmenovaný jev dokáže při svém výbuchu dokonce přezářit ostatní hvězdy, tak je intenzívní, a jelikož se nám podařilo dochovat velice přesné staré astronomické materiály, zjišťujeme, že o novách se hovoří pouze v letech 134 a 173 po Kristu. Druhá hypotéza, kometární, by snad mohla hovořit o tzv. Halleyově kometě, která i při posledním přiblížení v roce 1986 byla pozorovatelná pouhým okem. Její chvost se obyčejně táhne přes celou oblohu a přesně taková podoba se objevuje na klasických lidových betlémech. Legenda pravděpodobně vznikla na počátku 14. Století zásluhou italského malíře Giotta di Bondome, jež byl v roce 1301 unesen tak jasným objektem svého druhu, že jej zachytil i ve svých dílech. Kometa totiž v roce nula nikdy letět nemohla, neboť její perioda návratu je 76 let a jestliže ji několikrát za sebou odečteme, určitě nedostaneme rok patřičnému období nijak blízký. Kometární teorii můžeme tedy také vyloučit, zpodobňování na betlémech nastalo v této podobě až mnohem později.
Nejpravděpodobnější teorií, ke které se novodobá věda přiklání nejvíce, byla ještě koncem minulého století silně zavrhována, neboť její autor byl považován nejen za astronoma, ale také za astrologa, člověka z oblasti mezi vědci neoblíbené mystiky. Byl to Johannes Kepler. Když krátce před Vánoci roku 1603, dne 17. prosince, pozoroval na Hradčanech svým dalekohledem přiblížení dvou planet, tzv. konjunkci, náhle si uvědomil, že tentýž úkaz byl pozorován i v roce 7 před Kristem a nejlépe ho zaznamenal spisovatel, rabín Abarbanel. Toho roku se v souhvězdí Ryb třikrát za sebou sblížily planety Jupiter a Saturn, jež vytvořily jeden jasný splývající bod. Proto se Kepler uchýlil k výpočtům a k roku 7 před Kristem opravdu došel. Podle astrologických tabulek sice vyšel rok 6 před Kristem, ovšem rok 7 potvrdilo i rozluštění znaků novobabylónského klínového písma Němcem Schnabelem v roce 1925. Ježíš se tedy musel narodit už o 7 let dříve!
Při určování letopočtu došlo nepochybně k omylu, za který může asi skytský mnich Dionysos Exiguus, který v roce 533 pověřen určením letopočtu. Přitom zapomněl na rok nula a čtyři roky vlády císaře Augusta pod vlastním jménem Octavian. Zřejmě nesouhlasí ani datum. Mimo astronomy a historiky se totiž touto problematikou zabývali i meteorologové, kteří z několika záznamů z Bible na základě svého exaktního měření došli k začátku zimního období, konkrétně dle evangelia Lukášova. O roku 7 před Kristem pak svědčí Evangelium Matoušovo. Tuto teorii potvrzuje i velký census, římské sčítání lidu právě v uvedeném roce. Mimo všechny tyto teorie existuje samozřejmě řada dalších, nejsou však již z astronomického hlediska tak podstatné.
Závěrem přeji všem čtenářům mnoho pohody u vánočních radovánek a přesto, že došlo k mnoha závažným omylům v historii, tradici Vánoc bychom přece jen mohli zachovávat i nadále.
Projekt astronomických čtvrtků pro děti se vydařil
Hvězdárna Žebrák připravila pro své návštěvníky od října novinku, pravidelně se vždy první čtvrtek v měsíci věnuje v 18 hodin dětem, v 19 hodin dospělým a následuje pozorování dalekohledy. A například listopadový komponovaný pořad prostory Hvězdárny Žebrák zcela zaplnil. Více o této novince říká Vladislav Slezák z Hvězdárny Žebrák: „Mezi nejnavštěvovanější akce roku u nás patřily Noc vědců, drakiáda u hvězdárny a mimořádně početný byl vždy i náš astronomický kroužek, jehož členové dosahovali i mnohých úspěchů v Astronomické olympiádě. Díky přírůstkům v našich rodinách jej však přechodně z časových důvodů neotvíráme. Napadlo nás ale vytvořit pravidelně se opakující speciální pořady, což se vyplatilo. Při poslední takové akci naše malá hvězdárna praskala ve švech, už aby se rozšířila.“