Aktuality

Spejbl a Hurvínek na misi okolo Země

Víte, kde se aktuálně nachází Spejbl s Hurvínkem? Hurvínek vyrazil na oběžnou dráhu okolo Země v družici Planetum 1. Její řídící centrum je v pražském planetáriu a kousek od něj sedí i Spejbl a sleduje Hurvínka v televizi. Nakonec, přijít podívat se můžete i vy sami...

Giganti budou na Hvězdárně Žebrák v červnu

Piknik pod obřím Měsícem? Fotka před nádherně svítící zeměkoulí? A k tomu promítání, pozorování objektů vesmíru, oslava narozenin hvězdárny a spousta další zábavy? Zapište si 23. - 25. června 2023 do kalendářů a užijte si několik nových nezapomenutelných zážitků u Hvězdárny Žebrák. Těšíme se na vás. Podrobnosti budeme průběžně doplňovat.

Česká republika již 15 let členským státem Evropské jižní observatoře

Evropská jižní observatoř za přispění České republiky staví největší dalekohled světa o průměru zrcadlového objektivu 39 metrů

Dokonalá kompozice

Ve středu 22. února ve večerních hodinách se seskupili Jupiter, Měsíc a Venuše do těsné blízkosti. Protože se oblačnost v průběhu večera protrhala, posílali jste nádherné obrázky. Všechny najdete na našem Facebooku. Jeden za všechny, od Aleše Koláře, publikujeme i tady.

Výroční konference ESO v Senátu Parlamentu ČR

Výzkum vesmíru se dnes neodehrává na jedné hvězdárně a na jednom výzkumném pracovišti, ale v drtivé většině případů je mezinárodní. Jedním z vrcholů spolupráce v astronomii je Evropská jižní observatoř. Tato nadnárodní instituce si v loňském roce připomněla 60 let existence a Česká republika zároveň 15 roků od vstupu do ESO (European Southern Observatory).

K této příležitosti 21. února ve Frýdlantském salonku Senátu Parlamentu České republiky proběhla konference za účasti generálního ředitele ESO profesora Xaviera Barconse, organizovaná 1. místopředsedou Senátu profesorem Jiří Drahošem a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti Senátu Dr. Jiřím Duškem. 

Klub malých hvězdářů Hvězdárny Žebrák vyrazil do Prahy

Děti s rodiči z Klubu malých hvězdářů Hvězdárny Žebrák mají za sebou spousty zážitků. Vyrazili do Národního technického muzea a planetária. Podívali se na unikátní sbírku přístrojů v NTM, prošli si foyer planetária a shlédli nový fuldome animovaný film 3-2-1 Start. Velké poděkování patří našim milým spolupracovníkům: Národnímu technickému muzeu a organizaci Planetum. 

Ani letos nevynecháme noční program na zřícenině hradu Žebrák

Pokud plánujete hodně dopředu, mohl by se vám hodit další termín Hvězdárny Žebrák. Tentokrát už 22. září. Chystáme opět noční prohlídku, pozorování, promítání. Rezervace na tento zážitkový program bude spuštěna tradičně měsíc předem. 

Vzhůru na Točník s hvězdáři už 28. dubna 2023

Noční prohlídka hradu, pozorování noční oblohy, velkoplošné promítání. Oblíbený zážitkový program Hvězdárny Žebrák na hradě Točník plánujeme v roce 2023 na 28. dubna. Rezervace míst bude spuštěna měsíc předem.

Lvi, trilobiti, mamuti... Seriál V záři hvězd se natáčel v Berouně

Lev jeskynní, trilobiti, mamuti... Anebo hlavonožec přímo na berounském hlavním náměstí. Podívejte se na druhý díl seriálu V záři hvězd z Muzea Českého krasu v Berouně. V neděli v 9:00. Těší se na vás Kristínka Slezáková, Vlastimil Kerl a Pavel Bokr.

Speciální pozorování: Velké setkání planet

Venuše plus Jupiter rovná se velká láska. Právě na Valentýna zveřejňujeme speciální nabídku pozorování na Hvězdárně Žebrák. Už v těchto dnech se postupně přibližují na obloze k sobě planety Venuše a Jupiter. K jejich těsnému sblížení dojde 1. a 2. března 2023. A toto těsné setkání si budete moci prohlédnout právě velkým dalekohledem na Hvězdně Žebrák.

Něco opravdu velkého se chystá!

Něco opravdu velkého chystáme. To u nás ještě někdy za celou historii hvězdárny nebylo... Sledujte naše stránky a facebook a dozvíte se víc...

Čekání na kometu C/2022 E3 (ZTF) se vyplatilo

Obrovské množství návštěvníků zaujala možnost mimořádného pozorování komety C/2022 E3 (ZTF) na Hvězdárně Žebrák. Připojili jsme k tomu ještě pozorování planety Jupiter v kopuli a ti, kteří byli odolní proti zimě a vydrželi až do konce pozorování, spatřili dalekohledem také Velkou mlhovinu v Orionu a Měsíc. Na fotografování v tom obrovském přetlaku návštěvníků nebyl prostor, a tak přidáváme alespoň fotografie z příprav a západu Slunce. A ještě jednou děkujeme za účast, doufáme, že se vám akce líbila. Nakonec k dispozici byly i dvě pěkně vyhřáté místnosti. Extra pozorování zase plánujeme. Když se jich budete chtít účastnit, zaregistrujte se na pozorování extra na našem webu v podstránce Rezervace. Platí to i pro ty, kteří se ve středu nemohli pozorování účastnit. Začínáme zase s novou databází kontaktů.

Tajemství Muzea Českého krasu v Berouně

Už tuto neděli v 9:00 zavítáme do Muzea Českého krasu v Berouně, nenechte si ujít 162. díl serálu V záři hvězd.

V pražském planetáriu vzniklo nové Simulatorium

Chcete se vypravit na Měsíc, nad Prahu anebo třeba na autentickou projížďku po Marsu? V pražském planetáriu vzniklo nové Simulatorium.

Na návštěvě v MŠ Pod Homolkou v Berouně

Báječné děti, které velmi zajímá vesmír. Takové jsme objevili v MŠ Pod Homolkou v Berouně. Moc děkujeme za zájem!

Sluneční soustava očima dětí z Klubu malých hvězdářů

Na Hvězdárně Žebrák se pravidelně schází děti se zájmem o astronomii. Aktuálně se věnují Slunci a Sluneční soustavě. Tu nakreslil Josef Andrš. 

Sluneční hodiny ve svitu Měsíce

Sluneční hodiny na Hvězdárně Žebrák fungují ve dne, když svítí Slunce. Tentokrát nám časový údaj naznačil sám Měsíc...

Halo kolem Měsíce

V zimním období, zejména při vysokých lednových a únorových úplňcích se může člověk za skoro jasného počasí nabažit neobvyklými atmosférickými jevy. Jde o tzv. halové jevy. U nás v Žebráku se to povedlo 2. února...