O hvězdárně
Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Přesně o 50 let později obnovilo její činnost Sdružení Hvězdárna Žebrák. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež, pořady pro školy… V kopuli o průměru 5,5 metru se ukrývá dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35,8 cm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm. Je umístěn na speciální montáži, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. K dispozici je i několik přenosných přístrojů včetně dalekohledu Meade s automatickým naváděním (darovala rodina Čekanova). Z hvězdárny je krásný výhled na historické památky Žebrák a Točník.
POLOHA
zeměpisná šířka: 49° 52' 27", zeměpisná délka: 13° 53' 56", nadmořská výška: 370 m nm
Informace o Hvězdárně Žebrák nově naleznete také na turistické stránce
Turistický portál České republiky - Poznejte Česko s CZeCOTem!
O hlavním dalekohledu
V kopuli o průměru 5,5 metru se ukrývá dalekohled typu Newton o průměru objektivu 358 mm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm . Je umístěn na speciální montáži, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar.
Observatoř Palomar je americká soukromá astronomická observatoř v Kalifornii, ve správním obvodu San Diego, ležící v pohoří Palomar Mountain Range. Jejím vlastníkem a správcem je Kalifornský technologický institut (Caltech). Kromě Caltechu zde provádí výzkum též jeho partneři, zejména Jet Propulsion laboratoty a Cornell University. Observatoř v současné době pozoruje pomocí tří hlavních dalekohledů: Haleova teleskopu (průměr 5,08 m), Teleskopu Samuela Oschina (průměr 1,22 m) a dalšího zrcadlového teleskopu (1,52 m). Kromě toho je zde umístěn také Palomarský zkušební interferometr.
200palcový (5,08 m) Haleův teleskop byl pojmenován po americkém astronomovi Georgi Ellerym Haleovi. Caltech ho vystavěl za 6 milionů dolarů, které získal z grantu Rockefellerova institutu. Obrovské zrcadlo z pyrexu vyrobily sklárny Corning Glass Works. Ve své době největší teleskop na světě spatřil své „první světlo“ roku 1948. Jako první ho pro svá pozorování používal americký astronom Edwin Powell Hubble. Plně dokončen byl o rok později. Překonán byl až roku 1992, kdy byl postaven 10metrový dalekohled Keck I na havajské hoře Mauna Kea. Haleův teleskop spravuje konsorcium složené z Kalifornského technického institutu, Laboratoře proudových motorů a Cornellovy univerzity. S jeho pomocí byla objevena řada vzdálených kvasarů na hranici známého vesmíru, ale také stovky planetek v naší sluneční soustavě. Další planetka, (34419) Corning, byla objevena pomocí jeho modelu, postaveného v měřítku 1:10. Tento model je umístěn v sídle skláren Corning Glass Works (nyní Corning Incorporated) ve městě Corning, stát New York. Ronald Florence popsal historii stavby dalekohledu v knize The Perfect Machine. Richard Preston napsal o teleskopu a astronomech, kteří s ním pracují, kritikou uznávaný dokumentární román First Light.